Jak leczymy?

Bowtech

Technika Bowena jest jednym z największych odkryć w historii opieki zdrowotnej, które zrewolucjonizowało rynek medyczny. U tysięcy Pacjentów na całym świecie obserwuje się zdumiewające rezultaty leczenia po zastosowaniu tej metody. Jej dynamiczny rozwój oraz popularność sprawiły, że na dzień dzisiejszy przeszło 30 tysięcy lekarzy oraz fizjoterapeutów z powodzeniem stosuje ją w ponad 30 krajach. Australijska Akademia Techniki Bowena zrzesza ponad 100 akredytowanych instruktorów, którzy czuwają nad prawidłowym nauczaniem tej manualnej terapii. System szkoleń składa sie z 12 modułów, a ich opanowanie zajmuje 5 lat.

Technika Bowena to manualna metoda leczenia oparta na wiedzy z dziedziny anatomii i fizjologii człowieka. Oddziaływuje ona na trzy elementy składowe ludzkiego organizmu, do których należą: ciało, psychika i umysł. Wykorzystuje naturalne, wrodzone zdolności regeneracyjne, które posiada każdy z nas. Stosując Technikę Bowena zwiększamy możliwości organizmu i mobilizujemy go do działania. Pracując z anatomicznymi strukturami ciała stwarzamy najlepsze warunki fizjologiczne do poprawy stanu zdrowia.

Jest to metoda działająca holistycznie, inaczej mówiąc stosując ją wpływamy na wszystkie obszary i elementy ciała. Możemy określić ją jako system informacji wysyłanych do organizmu Pacjenta, ze ściśle określonych punktów na ciele, przenoszonych w postaci wibracji poprzez układ nerwowy do mózgu. Ten z kolei odbiera je jako bodźce do zapoczątkowania ogólnoustrojowych procesów naprawczych, przywracających organizm do homeostazy, czyli wewnętrznej równowagi.

Leczenie zachodzi tu na wielu poziomach. Rozpoczyna się od zrelaksowania organizmu i przejęcia dominacji układu nerwowego przywspółczulnego nad układem nerwowym współczulnym. Pojawiają się fizjologiczne zmiany prowadzące do oczyszczenia ciała z toksyn i wolnych rodników. W konsekwencji uruchamiane są procesy regeneracyjne oraz wzmacniające narządy i poszczególne układy, co wiąże się z przywróceniem ich funkcjonalności. Pobudzeniu ulegają również mechanizmy układu autoimmunologicznego, co prowadzi do zwiększenia odporności na działanie patogenów. Pozytywne zmiany sięgają także sfery psychicznej i emocjonalnej, dzięki czemu Pacjent uodparnia się na stres. 

Podstawowe cechy zabiegów Bowtech

Bezbolesność

Terapeuta wykonuje ruchy na ciele Pacjenta, które są odczuwalne jako przyjemne i bardzo relaksujące.

Nieinwazyjność

Terapeuta nie wykonuje siłowych ruchów, a mimo to znacząco pobudza organizm.

Bezpieczeństwo

Nie ma żadnych skutków ubocznych po zastosowaniu tej metody, nie można też wyrządzić nią krzywdy. Terapia spełnia jedną z naczelnych zasad etycznych w medycynie: “Primum non nocere” (z łac. “Po pierwsze nie szkodzić”).

Zgodność z naturą

Metoda jest całkowicie naturalna, pozbawiona elementów leczenia farmakologicznego czy chirurgicznego.

Rzeczowość

Terapeuta dysponuje gotowymi rozwiązaniami, adekwatnymi do danego schorzenia.

Dostępność

Nie ma przeciwwskazań, a także ograniczeń wiekowych do stosowania tej metody.

Wszechstroność

Metoda ma pozytywny wpływ na cały organizm i jest rekomendowana w leczeniu ponad 100 różnych jednostek chorobowych.

Skuteczność

W większości przypadków Pacjenci pozytywnie reagują już po pierwszej sesji, a wiele poważnych problemów zdrowotnych zostaje wyeliminowanych zaledwie po kilku spotkaniach z terapeutą. Efekty wypracowane w czasie terapii są w większości przypadków trwałe. Szacuje się, że skuteczność metody wynosi niemal 90 %, czyli 9 na 10 Pacjentów osiąga zamierzony cel zdrowotny.

Wydajność

Dawkowanie terapii polega tylko na jednym spotkaniu z terapeutą w tygodniu, a 3 – 5 sesji zwykle wystarcza na rozwiązanie problemu zdrowotnego. W niektórych przypadkach odpowiednią dawką jest jeden zabieg na 2, 3 lub nawet 4 tygodnie. Wszystko zależy od rodzaju problemu, stylu życia Pacjenta oraz od jego potencjału zdrowotnego.