Wizyta w klinice

Jak przebiega spotkanie podczas wizyty?

Wywiad

Pierwszą ważną czynnością niezbędną do rozpoczęcia terapii jest przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego. Terapeuta musi dokładnie poznać problemy Pacjenta oraz cele jego przybycia do kliniki. Istotne są tak naprawdę: obecny stan zdrowia, wszelkie elementy stylu życia, a także historie chorób mające wpływ na obecne samopoczucie. Należy wymienić wszystkie swoje dolegliwości, podać czas ich występowania oraz określić skalę uciążliwości. Jeżeli Pacjent poddawał się badaniom lekarskim to wyniki tych badań można przedstawić terapeucie. Wskazane jest, aby omówić rodzaj wykonywanej pracy, spędzanie wolnego czasu, sposób odżywiania się czy stosowanie używek. Warto wspomnieć także o wypadkach, kontuzjach, operacjach, traumatycznych wydarzeniach, stosowanych terapiach czy przyjmowanych lekach.

Po zebraniu wszystkich informacji terapeuta przygotowuje odpowiednie procedury leczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb zdrowotnych Pacjenta.

Następnie terapeuta wyjaśnia na czym polega terapia oraz zwraca uwagę na jej specyfikę. Odpowiada też na wszelkie ewentualne pytania i niejasności. Po zakończeniu wywiadu i udzieleniu informacji Pacjentowi przystępuje się do zabiegu.

Na pierwszej wizycie konsultacja trwa do 30 minut. Przed kolejnymi zabiegami wywiad z Pacjentem zajmuje od 5 do 10 minut.

Ile trwa sesja?

Czas trwania zabiegu wynosi od 30 do 60 minut. W szczególnych przypadkach wizyta może potrwać do 2 godzin.

 Pozycja w trakcie sesji

Optymalną pozycją podczas sesji jest leżenie na brzuchu, następnie na plecach. W szczególnych przypadkach zabieg można przeprowadzić na siedząco, stojąco czy też leżąc na boku. Priorytetem jest zawsze komfort Pacjenta sprzyjający relaksacji.

Na czym polega sesja?

Sesja polega na wykonywaniu palcami charakterystycznych, bardzo precyzyjnych ruchów bezpośrednio na skórze lub przez ubranie. Terapeuta oddziaływuje na poszczególne mięśnie, ścięgna, więzadła, nerwy oraz punkty spustowe. Stymulacja wywołuje drgania wychwytywane przez receptory zlokalizowane na powięziach, które – dzięki układowi nerwowemu – trafiają do mózgu. Następuje synchronizacja obu półkul oraz pobudzenie poszczególnych płatów mózgowych. Aby nie zakłócać tego procesu konieczne jest zastosowanie typowych dla Techniki Bowena przerw pomiędzy seriami chwytów. Dzięki nim organizm otrzymuje niezbędny czas na reakcje i uruchomienie mechanizmów regeneracyjnych.

Jak przygotować się na wizytę?

 • Test pozycji – 0ptymalną pozycją podczas sesji jest leżenie na brzuchu (głowa skierowana do boku, ręce wzdłuż ciała), następnie na plecach. Z uwagi na powżyszy fakt, warto owe pozycje przetestować w domu. Zaleca się, aby przeznaczyć na każdą z nich od kilku do kilkunastu minut. Najlepiej zrobić to w ciszy i spokoju. Taki test ma podwójne znaczenie:
  • po pierwsze – dzięki temu Pacjent dowie się czy takie pozycje są dla niego komfortowe i czy będzie mógł w takim ułożeniu zrelaksować się w czasie sesji. Wszelkie niedogodności będzie można zmodyfikować przed rozpoczęciem zabiegu (zmiana pozycji, zastosowanie poduszki, wałków itp.).
  • po drugie – ważne jest wsłuchanie się w swój organizm i zwrócenie uwagi na to jak pracuje on w warunkach statycznych. Obserwacje powinny być skupione na oddechu, biciu serca, pracy narządów wewnętrznych (burczenie w brzuchu itp), odczuwaniu temperatury oraz monitorowaniu pozostałych obszarów ciała. Taka świadomość przyda się podczas zabiegu, ponieważ pod wpływem stymulacji może dojść do rozmaitych zmian fizjologicznych świadczących o podjęciu pracy przez organizm.
 • Co zabrać ze sobą na wizytę – na wizytę można zabrać ze sobą duży ręcznik, który posłuży jako podkład na kozetkę oraz obuwie zmienne (np. klapki), które pomogą nam zachować czystość w klinice. Na wszelki wypadek w naszej przebieralni znajduje się automat do zakładania jednorazowych ochraniaczy na obuwie.
 • Strój podczas zabiegu – w czasie zabiegu można mieć na sobie ubranie. Najlepiej jeśli jest ono jednowarstwowe. Strój powinien być cienki, bawełniany i przylegający do ciała, tak aby imitował jego naturalne kształty. Rekomendujemy leginsy oraz T-shirt lub longsleeve. Gumki czy ściągacze nie powinny wywierać nadmiernego ucisku. Zalecane są skarpetki, również bezuciskowe.
  • Panie: zaleca się, aby Pacjentki zdejmowały stanik na czas zabiegu pozostając w koszulce. Niektóre punkty do stymulacji są usytuowane w okolicach fiszbiny, dlatego ściągnięcie biustonosza ułatwi terapeucie poprawne wykonanie ruchów.
  • Panowie: Panom zaleca się klasyczne majtki (nie bokserki).

Przed zabiegiem można spokojnie przebrać się w gabinecie przy zamkniętych na klucz drzwiach.

 • Czynności przed zabiegiem
  • przed zabiegiem zaleca się, aby Pacjent wypił szklankę wody. Nie powinno się spożywać obfitych posiłków co najmniej 1,5 godziny przed sesją. Pacjent nie powinien być na czczo, ani głodny.
  • zaleca się załatwienie potrzeb fizjologicznych
  • należy również zdjąć biżuterię (kolczyki, łańcuszki, bransoletki, pierścionki), zegarek itp. W przypadku długich włosów warto spiąć je gumką i wyjąć z nich wszelkie spinki, klamry.
  • należy całkowicie wyłączyć wszelkie urządzenia (nie tylko dźwięki, ale także wibracje), które niepotrzebnie mogłyby zakłócić stan relaksu
  • do zabiegu ciało powinno być czyste, (nie należy go kremować, balsamować, ani w żaden sposób natłuszczać)
  • unikaj stosowania innych terapii na 5 dni przed zabiegiem Bowtech

Jak zwiększyć skuteczność terapii w trakcie zabiegu?

 • relaksuj się – staraj się nie rozpraszać myślami. Nie analizuj problemów, nie planuj niczego. Liczy się tylko moment “tu i teraz”. Zamknięcie oczu podczas zabiegu sprzyja odprężeniu i wyciszeniu się. Jeżeli poczujesz senność, pozwól sobie na sen.
 • obserwuj reakcje organizmu – do najczęstszych reakcji należą: ciepło, niekiedy chłód, zmiany tętna, mrowienie, burczenie w brzuchu, drżenie mięśni, mimowolne ruchy różnych części ciała, senność, spokój, błogość, relaks, wyciszenie.
 • ograniczaj rozmowy – wszelkie uwagi dotyczące aktualnego samopoczucia podczas zabiegu są mile widziane. Unikaj jednakże tematów, które nie są bezpośrednio związane z Twoimi odczuciami podczas sesji. Jeżeli zauważysz reakcje swojego organizmu będące następstwem przebiegającej terapii poinformuj o tym terapeutę.  Wszelkie inne rozmowy nie są wskazane. Korzystanie z telefonu w czasie zabiegu jest zabronione.
 • ograniczaj ruchy – jeżeli poczujesz dyskomfort np. ścierpnie Ci szyja leżąc z głową obróconą w jedną ze stron, wówczas dozwolone jest skierowanie głowy w przeciwną stronę. Zabiegi Bowtech są bardzo relaksujące, dlatego zachowanie Pacjenta oraz jego pozycje również powinny sprzyjać relaskowi. Niemniej jednak jeśli dany ruch ciała nie ma na celu zwiększenia sobie komfortu, to nie powinien być wykonany. Pacjent nie powinien także w żaden sposób pomagać terapeucie przy jego ruchach.
 • prawidłowo oddychaj w czasie stymulacji – w trakcie zabiegu terapeuta poprosi Cię w odpowiednich momentach o zrobienie wdechu i wydechu. Wyróżniamy dwa sposoby oddychania podczas stymulacji. Możesz wybrać ten, który jest dla Ciebie dogodniejszy. W obu przypadkach ważne jest, aby wdech i wydech były wyraźne i żeby wykonać je dopiero na konkretną prośbę terapeuty.
  • sposób pierwszy – weź głęboki wdech, a następnie powoli wypuść powietrze. Na końcu wydechu zastosuj pauzę. W tym momencie terapeuta wykona ruch na Twoim ciele. Taki sposób oddychania jest zalecany osobom, które mają dobrą wydolność płuc i nie mają problemu z układem oddechowym
  • sposób drugi – weź głębszy wdech i wydech, następnie powtórz całą czynność. Podczas drugiego wydechu terapeuta wykona ruch na Twoim ciele. Ten sposób oddychania zalecany jest osobom o mniejszej wydolności płuc i mającym problemy z układem oddechowym.
 • zakończenie zabiegu – sesję kończy terapeuta pytając o samopoczucie. Możesz wtedy ze szczegółami podzielić się swoimi odczuciami i doznaniami. Zaraz potem terapeuta pomoże Ci wstać. Następnie stań w pozycji wyprostnej, równomiernie obciążając swoje nogi i stopy. Terapeuta zaś opowie o profilaktyce i zaleceniach.

O czym warto wiedzieć po zabiegu Bowtech?

 • należy pić dużo wody, najlepiej szklankę wody na godzinę, nie mniej niż 8 szklanek dziennie. Wodę należy spożywać małymi łykami. W przypadku picia kawy powinno się zwiększyć dawkę wody – na każdą filiżankę kawy powinno się dodać kolejne 4 szklanki wody
 • wskazane jest pójść na spacer na świeżym powietrzu
 • nie powinno się wykonywać żadnych prac fizycznych, a te umysłowe również warto odłożyć na inny dzień
 • unikaj treningu oraz startu w zawodach do 24 godzin po zastosowaniu zabiegu
 • techniki Bowena nie powinno łączyć się z innymi terapiami czy zabiegami fizykoterapeutycznymi, tj: masaż, nastawianie kręgosłupa, akupunktura, akupresura, refleksologia, bioenergoterapia, biorezonans, laser, ultradźwięki, magnetoterapia, elektroterapia, sollux, sauna, jacuzzi, solarium, ciepłe czy zimne okłady
 • można przyjmować leki, które są zlecone przez lekarza. W przypadku leczenia chorób przewlekłych warto wiedzieć, że w miarę upływu terapii organizm powraca do homeostazy, a dawka leku zalecona przed rozpoczęciem kuracji techniką Bowena przestanie być aktualna. Oznacza to, że warto monitorować stan swojego zdrowia, powtarzając co jakiś czas badania  i konsultować się z lekarzem prowadzącym w celu zmniejszenia dawki leku (o ile wyniki tych badań oraz opinia lekarza na to pozwoli)
 • homeopatia, ziołolecznictwo, zdrowa dieta mogą być łączone z Techniką Bowena. Taka kompeksowość może przynieść jeszcze lepsze rezultaty. Kuracja techniką Bowena to także dobry czas na suplementację. Organizm pod wpływem zabiegów ma znacznie lepszą przyswajalność
 • po zabiegu nie powinno stosować się używek (alkohol, narkotyki), ani leków przeciwbólowych. Jeżeli ból jest nie do wytrzymania dozwolone jest zastosowanie leku przeciwbólowego, ale wówczas aktywność powinna być zminimalizowana. Najlepiej udać się wtedy do łóżka i nie podejmować żadnych prac
 • należy obserwować reakcje swojego organizmu, zwracając szczególną uwagę na metabolizm – oczyszczanie ciała (ilość – pot, mocz, kał / jakość – zapach, kolor, konsystencja), jakość snu, stan emocjonalny, poziom stresu, a także inne zmiany, które mogą być swoiste i adekwatne dla swojego stanu zdrowia
 • sen jest bardzo ważnym czynnikiem w procesie leczenia. Ten najbardziej efektywny ma miejsce przed godziną 24:00. Zaleca się, aby chodzić spać najpóźniej o 23:00. Miejsce spania powinno być starannie wywietrzone
 • w razie wystąpienia jakichkolwiek reakcji, które Pacjent chciałby omówić z terapeutą możliwy jest kontakt telefoniczny. Dotyczy to również wszelkich wątpliwości odnośnie postępowania po zabiegu